: ZŠ Juventa > Články 2022/2023 > Lyžařský kurz Benecko 2023

Lyžařský kurz Benecko 2023

Po dlouhých přípravách se žáci 8.E a devátých tříd dočkali lyžařského kurzu. Odjezd proběhl dle plánu a v neděli 15.1. jsme vyrazili směr Benecko v Krkonoších. Počasí nám příliš nepřálo a do Benecka jsme dorazili za silného deště.

Následující dny nám vysvitlo sluníčko, ale lyžovat se nedalo. Na okolních pasekách se místo lyžařů proháněly krávy. Žáci absolvovali místo lyžařského turistický výcvik. Navštívili jsme zříceninu hradu Štěpanice i rozhlednu Žalý, ze kterého jsme dohlédli do blízkého i vzdálenějšího okolí. Teoreticky byli žáci vzdělání nejen v péči o lyže, jak se chovat na sjezdovce, ale něco málo se dozvěděli i o silném příběhu Hanče a Vrbaty. Zejména dívky a ženy našeho kurzu ocenili přednášku mladého člena Horské služby ČR. Z úterý na středu pokryl poprašek sněhu doposud zelené pastviny. Při pohledu z okna jsme se radovali, že konečně budeme lyžovat. Vrstvička sněhu byla příliš nízká, abychom okusili bílou stopu, ale nezabránilo nám to zkusit jedinou provozuschopnou sjezdovku v okolí. Na sjezdovce Bubákov lyžovalo několik lyžařských kurzů, přesto se povedlo všem žákům pochytit základy lyžařské techniky a sjet několikrát kopec až dolů. Po dvoudenním tréninku slušný úspěch. Sobotní lyžování jsme museli kvůli silnému větru a sněžení zrušit, což někteří téměř oplakali a jiní s povzdechem kvitovali. Na závěr je třeba konstatovat, že málokterému kurzu se poštěstí zažít týden plný zvratů a změn počasí. Od teplot nad nulou a silného deště, přes jasnou oblohu, až po sněhovou vánici jsme zažili vše. Alespoň žáci poznali, proč jsou hory se svými rychlými změnami počasí tak zrádné. Žáci se zároveň mohli vžít do kůže známých rodáků Krkonoš Hanče a Vrbaty a, byť i jen na malý okamžik, zažít bezradnost při nepřízni počasí.

Autor: účastníci kurzu